Talkoissa yleisiltä alueilta kertyneet roskat ja rojut kerätään entiseen tapaan lähinnä jätesäkkeihin, jotka kootaan etukäteen sovittuihin paikkoihin, joista puisto-osasto kuljettaa ne jäteasemalle ja hoitaa jätemaksut.
Yleisten ( viher ) alueiden siivoustalkoista on sovittava etukäteen puistopuutarhuri Terhi Nuutilan kanssa puh. 040-335 7743.
– ilmoittakaa talkoileva yhdistys, ajankohta ja alue, mitä siivotaan sekä paikka mihin rojut kerätään.
Omatoimisesti jäteasemalle vietyjen puutarhajätteiden käsittelymaksuja ei puisto-osasto maksa.
Tiedusteluun kotitalouksien puutarhajätteiden viemisestä jäteasemalle maksutta eli ”ilmaisviikosta” ei vielä ole tietoa, mutta todennäköisesti sitä ei tule tänäkään vuonna.
Antinniemen asukasyhdistyksen siivoustalkoot pidetään keskiviikkona 15.05. klo 18.00 alkaen. Keräännytään ilmoitustaulun luona ”käskynjaolle”.
KAHVITARJOILU!