Kesäjuhlasta rästiin jäänyt potkupallo-ottelu Muksut vastaan Aikuiset pelattiin loistavassa kesäillassa torstaina 11.07. klo 18.00 Antinniemen upealla pallokentällä. Parempaa säätä ei voinut toivoa eikä kentän kuntoakaan sovi moittia.
Hyvissä ajoin ennen ottelun alkua joukkueet saapuivat alkuverryttelyyn. Muksuja oli joukkueenjohtaja Harri Toijalan valmentamassa joukkueessa kiitettävästi, mutta Aikuiset jännäsivät loppuun asti, saadaanko kentälle vaadittavat kuusi pelaajaa, vaihtomiehistä puhumattakaan! Sekä Muksujen että Aikuisten joukkueet olivat pukeutuneet asiaankuuluviin pelipaitoihin: oli Hakaa, Perua, Italiaa jne. Peliajaksi sovittiin 2 x 20 min, joka aiheutti Aikuisten vaihtomiehettömässä joukkueessa tuskaa jo etukäteen: kuinka me jaksetaan!
Peli aaltoili maalilta maalille ja maaleja ladottiin tasaiseen tahtiin kummankin joukkueen ollessa vuoronperään johdossa. Mitä pidemmälle ottelu eteni, voitiin jo hieman ennakoida, kummalle joukkueelle voitto kallistuisi. Aikuisten tossu alkoi panaa loppuvihellyksen lähestyessä ja Muksujen joukkueen menestyksekkäät vaihdot takasivat koko ajan tuoreet pelaajat kentälle. Myös taitotasossa oli hieman eroa, vaikkakin pitkään Aikuisten joukkue sinnitteli pelissä mukana. Lopputulos oli oikeutettu ja maalien, 7 – 5 Muksuille, valossa peli oli yllättävänkin tasaväkinen. Taito ei ole hävinnyt Aikuisiltakaan, mutta kuntopuolella Muksut olivat selvästi parempia.
Yleisöäkin kentän laidalla oli kannustamassa tasapuolisesti molempia joukkueita. Pelin jälkeen maisteltiin vielä pelimakkaraa ja nautiskeltiin pelijuomana sekamehua.
Kuvat: Annu Arola ja Marjatta Ventonen (klikkaamalla kuvan päältä saat sen suuremmaksi)